Blog

Yalnız Değiliz

yalniz-degiliz
Not Defterim

Yalnız Değiliz

Her insan gibi bazen kendimi çok yalnız hissettiğim zamanlarım olur. Anlaşılmadığımı, desteklenmediğimi, hırpalandığımı hissettiğimde bu hayatta bir başıma, savunmasız kalmışım gibi gelir.

Ve bu his o kadar izole edicidir ki sanırsın ki koca dünya sana karşı. Sanki bir tek ben bu durumdayım. Diğer herkes mutlu, huzurlu, bir tek benim hayatım alt üst. Sanki eşiyle tartışan, işi rast gitmeyen, yalnız hisseden bir tek ben varım, geri kalan herkes Kellogg’s ailesi.

Böyle hissettiğim anlarda fark ederim ki karışmışım. Her ne olduysa olmuş, belki benim belki karşı tarafın insancıl hatası, belki sadece yanlış zamanlama ve yanlış anlama, belki de kalıplar, kapıdan bir merhaba demek istemiş ama biri fitili ateşlemiş, beriki gitmiş ateşi harlamış, sonuçta işler karışmış.

Eskiden olsa böyle karışık zamanlarımda uçsuz bucaksız ruminasyon denizinin içinde üstüme üstüme gelen “Bu iş bitti konuşacağım artık!”, “Acaba bunu yapmasa mıydım?”, “Bu kabul edilebilir değil!” dalgaları arasında kara görme umuduyla yüzerken, şimdi kıyıda oturup o senaryolar denizine bakıyorum ve sadece durup gözlemliyorum. Suçlamaların, kalıpların, yargıların, öyle miydi, böyle miydi tartışmalarının birbirleriyle kavgalarını uzaktan izlemek, gerçekten önümde olanı görmek ve durup seçme hakkımı kullanmak. Bu inanılmaz bir berraklık, inanılmaz bir genişlik sağlıyor.

Arada tedirgin edici anlar yaşamıyor değilim çünkü kalıplarım, inançlarım veya sorunu yaşadığım karşı taraf beni o denizin içine çekmek için elinden geleni yapabiliyor, bir anda altında kalabileceğim dev bir dalga kıyıya vurabiliyor veya bir fırtına çıkıyor ve güzelim sakin kıyıda göz gözü görmüyor. O an bir bakıyorum ki yalnız değilim. Kıyıda benim gibi bir sürü insan var. Diyorum ki kendime tek değilim, yalnız değilim, bunları bir tek ben yaşamıyorum. Ve bunu der demez sanki kıyıdaki herkesle görmeden, değmeden, bilmeden yürekten birleşiyoruz, güçleniyoruz ve fırtınanın tam ortasında seçme hakkımızı kullanıyoruz.

Yalnız değiliz, yalnız değilim, biliyorum…